Jak se starat o pračku, aby prádlo bylo voňavé?

Pračka je jedním z hlavních spotřebičů našich domácností. První model vznikl před více jak 270 lety a dlouhou dobu se jednalo o určitý luxus. V současnosti se dá říct, že se jedná už o nutnost, kterou domácnosti vyloženě potřebují, proto je důležité dbát na její údržbu a péči, aby sloužila co nejdelší dobu. Jak vyčistit pračku a jak se o pračku starat se dozvíte v následujícím článku.

udrzba_pracky_1024x704px

Obr. 01: Pravidelná údržba pračky je klíčem k úspěchu k jejímu správnému fungování. Dále prodloužíte její životnost a zajistíte si voňavé prádlo bez zápachu.

Nechávejte otevřená dvířka pračky

Čerstvý vzduch a jeho proudění je nejlepší prevencí před tvorbou plísní a zápachu, což jsou rozhodně dvě věci, ve kterých prát nechcete. Proto nechte po vyprání prádla několik hodin dvířka pračky otevřená. Díky této jednoduché radě se vypaří zbytkové voda a vlhkost z bubnu pračky a těsnění dvířek.

Gumové těsnění a zásobník na prášek

Po každém praní byste měli utřít suchým hadříkem gumové těsnění u dvířek pračky. Je to z důvodu, aby v gumě nezůstávala voda a částečky prášku a netvořila se tam plíseň nebo usazeniny. Zároveň doporučujeme minimálně jednou za měsíc pořádně ošetřit gumové těsnění speciálním přípravkem proti puchření gumy nebo obyčejným glycerolem, jenž seženete například v lékárně a má téměř stejný efekt jako dražší přípravky z drogerie.

Kromě dvířek věnujte pozornost i zásobníku na prací prášek. Ne vždy se zásobník od prášku nebo gelu pořádně vymyje. Stejně tak po každém praní v zásobníku zůstane poměrně dost vody, kterou je potřeba vylít a zásobník nechat dobře vysušit. Při dlouhodobém zanedbání se může začít tvořit plíseň a zápach.

tesneni_dvirek_pracky_1024x704px

Obr. 02: Těsnění dvířek pračky bývá často zdrojem nepříjemného zápachu. Profil těsnění nabízí ideální místo pro usazeniny či plísně.

Čištění filtru u pračky

K čemu vůbec v pračce slouží filtr? Filtr zabraňuje průchodu nečistot do pračky a z pračky, čímž se zvyšuje efektivita praní, proto je nutné jej pravidelně čistit od usazenin a vodního kamene. Jeho přesné umístění naleznete v návodu, ale z pravidla bývá umístěn zepředu pračky, kde je pohodlně dostupný. Při vyjímání filtru si dávejte pozor na vytékající vodu, proto si pod něj připravte hadru a nádobu nebo plech. Konkrétní čištění filtru zabere přibližně 5–10 minut, kdy filtr většinou stačí jednoduše opláchnout v umyvadle. Pravidelnost čištění se doporučuje jednou za 6–12 měsíců.

Pravidelné čistící cykly

Většina lidí si zvykla prát na programy s nižší teplotou, z pravidla na 30–40 °C, jelikož dnešní prací prostředky jsou uzpůsobené, aby aktivovaly své enzymy i v chladnější vodě, provoz pračky je pak mnohem šetrnější a úspornější. Avšak i přesto je důležité nezapomínat, že jednou za čas je potřeba pračku pořádně vyvařit.

Horká voda odplaví usazeniny a bakterie, které se v pračce tvoří při praní na nízké teploty. Nastavte tedy co nejvyšší možnou teplotu, zpravidla 90 °C, a nechte prázdnou pračku projet celým cyklem kromě ždímání, které by ji zbytečně namáhal. U většího znečištění zvažte přidání speciálních přípravků, které seženete v drogerii, nebo octa.

POZOR! – U novějších a modernějších praček se podívejte do návodu od výrobce. Většinou jsou v něm uvedené konkrétní otáčky, teplota a podobně, aby nedošlo k poškození bubnu a jeho závěsů, nebo má pračka přímo čistící program.

cistici_prostredek_na_pracku_1024x704px

Obr. 03: Pro dokonalé vyčištění pračky od usazenin, plísní či mastnost doporučujeme použít velmi účinné čistící přípravky vyvinuté přesně pro pračky.

Pojďme si to shrnout

O co se starat

Jak často

Časová náročnost

Vytření gumového těsnění kolem dvířek

Po každém praní

1 minuta

Šuplíček na prací prášek a gel

Po každém praní

1 minuta

Nechat otevřená dvířka a zásobník

Po každém praní

30 vteřin

Ošetření gumového těsnění kolem dvířek

1x za měsíc

10–15 minut

Vyvařování práčky

1x za 3–4 měsíce

1 prací cyklus

Čištění filtru

1x za 6–12 měsíců

10–15 minut

Odstranění vodního kamene

1x za 6 měsíců

minimálně 1 prací cyklus

 

Na konec 5 rad, jak správně prát

  • Dávejte si pozor na malé kovové předměty a mince. Vždy prohlédněte všechny kapsy, jelikož by mohlo dojít k nezvratnému poškození.
  • Nepřetěžujte zbytečně pračku, ale raději vyperte prádlo na dvakrát. 
  • Používejte kvalitní prací prostředky. Nekvalitní prací prášky a gely obsahují množství nežádoucích látek, které mohou zanášet trubky a filtry. 
  • Po vyprání nechte pootevřená dvířka. Důvod jsme zmiňovali výše. 
  • Používejte změkčovače vody, abyste snížili tvorbu vodního kamene. Pro více informací o vodním kameni a jeho odstraňování se podívejte na článek: Jak na odvápnění domácích spotřebičů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení