Jak vybrat rychlovarnou konvici? Ukážeme vám moderní trendy a funkce

Potrpíte si na šálek voňavé kávy nebo vylouhovaného čaje? V tom případě se v dnešní době už Vaše domácnost skoro neobejde bez rychlovarné konvice, jenž umožňuje rychlý ohřev vody jak při přípravě nápojů, tak při vaření. Jak ale vybrat ideální rychlovarnou konvici?

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici_1024x704px

1) Rozdělení podle materiálu

Rychlovarných konvic existuje spoustu druhů. Prvním kritériem při výběru, které je nutné zvážit, je materiál, ze kterého je konvice vyrobená. 

Plastové rychlovarné konvice

Plastové konvice patří k nejlevnějším variantám. Mnohdy jsou volené na studentské byty, koleje nebo internáty. Existuje mnoho barevných kombinací a jejich velkou výhodou je nízká hmotnost. Při výběru je nutné ovšem zvážit, že plasty mají méně přísné normy na uvolňování látek do vody, tudíž nejsou tak bezpečné, jak se na první pohled může zdát. Určitě si přečtěte článek na našem blogu: Bezpečné využívání plastů v kuchyni (článek jsme uveřejnili na našem e-shopu NašeNádobí.cz).

I když se může zdát, že plastové rychlovarné konvice mohou vypadat lacině, tak i mezi nimi se najdou designové kousky s propracovaným vzhledem.

Nerezové rychlovarné konvice

Nerezové konvice jsou nejběžnějším výběrem do řady domácností. Mají výborný poměr objemu a hmotnosti, dlouhou životnost a vybrat si můžete z nespočtu barevných kombinací. Nerez zároveň neškodí zdraví, má skvělé mechanické vlastnosti a je nenáročná na údržbu. Díky tomu si své místo nachází také v kancelářích nebo kdekoliv jinde s vyšším vytížením. 

Keramické rychlovarné konvice

Keramické konvice jsou zajímavou alternativou k již zmíněným materiálům. Keramika je léty prověřený materiál, který se v kuchyních vyskytuje od nepaměti. Konvice vyrobené z keramiky jsou opravdu impozantním designovým prvkem, který povznese vaši kuchyni a interiér. Mnoho z nich připomíná tradiční konvice na čaj od našich babiček. Při koupi je ale dobré zvážit jejich vyšší hmotnost a křehkostDíky tomu se rozhodně nehodí na cestování.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici_keramicke_1024x704px

Skleněné rychlovarné konvice

Stejně jako u keramiky se jedná o křehkou variantu, se kterou je potřeba zacházet opatrně. Rychlovarné konvice z borosilikátového skla však zaujmou svojí elegancí, kvalitním zpracováním a funkčností. Můžete jednoduše sledovat množství vody. Moderní vzhled je často doplněn o barevné podsvícení, které společně s bublající vodou vytváří velmi zajímavé efekty.

2) Volba příkonu a objemu konvice

Jedním z nejdůležitějších bodů při výběru rychlovarné konvice je její velikost a příkon. Velikost konvice se odvíjí od Vašich potřeb a počtu osob v domácnosti. Pamatujte, že z jednoho litru vody naservírujete 4–5 šálků čaje či instantní kávy. Ideální velikost Vám neušetří pouze čas, ale také spotřebu energie. Na trhu se objevují konvice v rozmezí 0,4 až 3 litry. Například pro dvoučlennou domácnost či menší kanceláře bude pravděpodobně ideální varianta o objemu 1,2–1,6 l. 

S objemem souvisí i příkon konvice, který určuje spotřebu energie i dobu, za níž přivede konvice vodu k varu. Je to jednoduchá rovnice. Větší příkon se rovná rychleji uvařená voda, ale i větší spotřeba energie. Na trhu jsou běžně k dostání konvice od 650 W až po 3000 W. Nejčastěji se můžeme setkat s příkonem kolem 2200 W u rychlovarné konvice o objemu 1,7 l.

3) Slaďte si barvy a dekory

Stejně jako u jiných spotřebičů je klíčové si vybrat ideální design, který skvěle zapadne do vašeho interiéru. Na trhu se nachází nespočet barevných kombinací a dekoru, včetně retro konvic, které připomínají minulé časy a jsou v poslední době opravdovým hitem.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici_barvy_dekory_1024x704px

4) Speciální funkce a vychytávky

 

Funkce nastavení teploty

Ideální funkce pro ty z Vás, kteří si rádi připravují nápoje, u nichž je potřeba konkrétní teplota. Škála se pohybuje od 50 do 100 °C. Některé konvice mají teploty přednastavené nebo mají termostat pro nastavení jakékoliv teploty. Tato funkce je vhodná pro přípravu: dětské výživy a kašiček, bylinek, zeleného/černého čaje nebo kávy. Ideálním příkladem rychlovarné konvice s regulací teploty je model VK760 od Hyundai.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici_regulace_teploty_1024x704px

Konvice s dvojitou stěnou

Na trhu se objevují i konvice s dvojitou stěnou, kde se kombinují různé materiály. Příkladem může být plast a nerez. Obrovská výhoda je, že vnější povrch je studený a díky tomu nehrozí popálení. Nevýhodou je ale větší hmotnost a velikost. Konvice může být v rozměrech na 1,7 l vody, ale dovnitř se ve skutečnosti vejde pouze 1,5 l.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici_dvojita_stena_1024x704px

Další užitečné funkce

  • Ukazatel hladiny vody: Pomocí ukazatele vody lze jednoduše regulovat množství vody v konvici a ohřívat tak opravdu potřebné množství. 
  • Keep warm: Díky této funkci konvice udržuje nastavenou teplotu po daný časový interval.
  • Sítko na čaj: Jestli jste opravdu milovníci čajů, podívejte se po modelu rychlovarné konvice s vyjímatelným sítkem na čaj jako mají některé konvice značky ETA.

5) Na co dát pozor

Při výběru konvice sledujte, kde je umístěný vodoznak, ukazatel hladiny vody, a otevírací tlačítko. Vodoznak je nejběžněji umístěný na boku konvice, nebo na rukojeti či přímo pod ní, kde je ale špatně viditelný. Otevírací tlačítko konvice bývá buď přímo na rukojeti, což je nejlepší, jelikož Vám stačí při manipulaci pouze jedna ruka, nebo se nachází na víčku, kdy jsou k manipulaci potřeba obě ruce. Stejně tomu tak je u varianty, kdy má konvice pouze sundavací víčko bez tlačítka.

6) Bezpečnost rychlovarných konvic

Konvice jsou vybavené topnou spirálou, která může mít dva druhy umístění. Buď je viditelná, což zaručuje rychlejší ohřev vody, ale i častější tvorbu vodního kamene, nebo je skrytá, zabudovaná ve spodní části pod nerezovým dnem. U skryté spirály se konvice lehce čistí, nedochází k usazování vodního kamene, ale na druhou stranu trvá ohřev vody déle.

Důležité je sledovat i konektory, což je místo, kde dochází ke styku konvice se stojánkem a kde se přenáší elektřina. Bezkonkurenční kvalitu a bezpečnost zaručují atestované konektory značky STRIX, které mají vysokou kvalitu, splňují příslušné mezinárodní normy, a navíc jsou vyrobené tak, aby zvládly více než 12 000 cyklů běžného použití. Více si můžete přečíst na webových stránkách společnosti STRIX.

Rychlovarné konvice jsou standardně vybaveny světelnou kontrolkou, která po dovaření a vypnutí spínače zhasne. Některé konvice mají dokonce zvukovou signalizaci. Většinou se jedná o ty, které mají regulátory teploty. Celková manipulace s rychlovarnou konvicí by měla být bezpečná, srozumitelná a jednoduchá, kromě toho by měla mít každá čtyři základní pojistky:

  • Ochranu proti chodu na prázdno (zabránění spuštění konvice bez tekutiny) – není to standard/nemají to všechny modely
  • Vypnutí v případě přehřátí
  • Vypnutí konvice při zvednutí z podstavce – není to standard/nemají to všechny modely
  • Vypnutí konvice při dosažení bodu varu (vyhodnocuje se na základě tlaku páry, která uniká z hladiny vody, ne na základě teploty)
×

Splátková kalkulačka ESSOX