Jak vybrat gril? Máme pro vás tipy, na co si dát při výběru pozor

S jarem pomalu přichází i jedna z nejoblíbenějších sezón roku. Čas, kdy sedíte na zahradě nebo na terase, bavíte se s přáteli a grilujete, je opravdu k nezaplacení. Abyste však mohli grilovací sezónu zahájit, jak se sluší a patří, je potřeba mít pořádné vybavení. Jak ale vybrat ten správný gril a příslušenství? Na to se podíváme v dnešním článku.

jak_vybrat_gril_1024x704pxpx

Na trhu existuje několik typů grilů. Abyste si vybral ten správný, je důležité si nejdříve položit základní otázky

  • Kde chcete grilovat? Venku, na balkóně, terase či v interiéru? 
  • Budete gril často převážet? 
  • Pro kolik lidí budete na grilu připravovat jídlo? 
  • Kolik chcete do pořízení grilu vložit financí a jaké místo máte k dispozici na jeho uskladnění? 

To jsou otázky, na které byste měli znát odpověď, abyste si vybral ideální gril. 

Jaké typy grilu máme?

  • Zahradní grily – Jsou zpravidla na plyn nebo na dřevěné uhlí a jsou určené pro venkovní grilování. Většinou jsou opatřeny víkem, které umožňuje dva druhy přípravy jídla (přímé a nepřímé grilování).
  • Domácí grily – Pro domácí grilování jsou ideální stolní nebo kontaktní grily na elektriku. Mohou být otevřené, když se připravuje jídlo z jedné strany, nebo kontaktní, přiklopené grilem i shora. U některých typů kontaktních grilů si můžete výšku přiklopení lehce nastavit. 
  • Cestovní grily – Přenosné cestovní grily jsou ve většině případech na dřevěné uhlí nebo na plyn. Jsou určené na kempování a na grilování mimo domov. Jsou jednoduché na přenos a složení.
  • OhništěStará dobrá klasika v novém a modernějším kabátě než díra v zemi a pár kamínků okolo.

Druhy paliva/energie grilů

1) Elektrické grily

Elektrické grily můžete použít celoročně doma i venku. Jsou skladné, dobře přenosné a některé typy poskytují velmi jednoduchou regulaci teploty. Při koupi je potřeba si ověřit, že mají nepřilnavou desku z kvalitního materiálu, aby se vám pokrmy nepřipékaly.

Elektrické grily jsou velmi jednoduché na údržbu. Grilovací desky lze sundat a očistit ode všech nečistot. Některé lze vložit dokonce do myčky. Důležité je si ale uvědomit, že při využívání grilu bude potřeba zásuvka.

elektricky_gril_tefal_1024x704px

2) Plynové grily

Plynové grily existují v různých velikostech a podobně jako elektrické disponují jednoduchým ovládáním a regulací teploty. Čím více hořáků gril má, tím lépe. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a složitější čištění, které zabere nějaký ten čas. Plynové palivo vás samozřejmě vyjde dráž než například dřevěné uhlí.

plynovy_gril_1024x704px

3) Grily na uhlí/brikety

Grily na dřevěné uhlí nebo brikety dosahují nejvyšších teplot a jako jediné umožňují grilovat v kouři. Některé mají dokonce i udírnu. Oproti plynovým grilům jsou levnější, ale je s nimi více práce, jak v přípravě, tak v údržbě. Nevýhodou grilu na uhlí je, že není možné jednoduše regulovat teplotu uvnitř grilu a zároveň je nutné dbát na vynášení popelu.

gril_na_uhli_brikety_1024x704px

Je grilování na plynu nebo elektrice zdravotně závadné? A co chuť?

Mnoho vyhlášených kuchařů se věnovalo otázce, zda je grilování na plynovém či elektrickém grilu zdravotně závadné? Nikdy to však neprokázali a ani žádný rozdíl nenašli, snad kromě chuti. Pokrmy připravované na grilu na dřevěné uhlí nebo brikety mají naprosto jedinečnou chuť a vůni, kterou žádný gril bez kouře nevytvoří. Pouze plynové grily s ocelovými profily, které využívají odpařování šťávy a tuku z masa, se dokážou malinko ke gerilovému aroma přiblížit.  

Materiál grilovací plochy/roštu

Grilovací plocha by měla být vždy ze zdravotně nezávadného materiálu. Nejkvalitnější rošty jsou buď litinové nebo nerezové. Litina je bytelnější, mnohem delší dobu vydrží, ale vyžaduje složitější údržbu. Zároveň má vyšší hmotnost. Nerezové rošty zase o něco hůře akumulují teplo, ale jejich čištění je mnohem jednodušší. 

U domácích grilů se využívá nejčastěji teflon, který tvoří nepřilnavý povrch. O ten se velmi snadno pečuje, ale je potřeba dát pozor, abyste ho nepoškrábali. 

Setkat se můžete i s grilovacím kamenem nebo maltových roštem, jenž má stejné výhody jako litina, ale je mnohem složitější na čištění.

Jaká velikost roštu/plotýnky je ideální?

Rošt by měl ideálně zaobírat celou plochu grilu, aby bylo teplo rozváděno rovnoměrně. Menší plocha domácích grilů okolo 1 000 cm2 je ideální pro páry. Pokud chcete grilovat pro 4 až 5 osob, dívejte se minimálně po 1 500 cm2. No a jestli jste grilovací mág, který celé léto pořádá grilovací party a hostí mnoho hostů, podívejte se po grilu, který má grilovací plochu alespoň 3 500 cm2

Velikost grilovací plochy můžete také rozšířit pomocí přídavných roštů, které stojí nad úrovní toho hlavního. Můžete na nich grilovat zeleninu, opékat pečivo nebo udržovat potraviny teplé.

grilovaci_rost_1024x704px

Velikost/hmotnost grilu

Velikost vždy volte podle počtu strávníků a hmotnost podle potřeb manipulace či nutnosti převozu/přenosu grilu. Pro menší rodiny nebo páry stačí menší grily s rozměry okolo 30 cm na délku. Naopak třeba pro velké sešlosti a zahradní party sáhněte po grilu s rozměry nad 50 cm na délku. Pro lehčí manipulaci si u velkých grilů vybírejte ty s kolečky.

Určitě je možné na velkém grilu ugrilovat pouze porce pro dvě osoby, ale spotřeba paliva nebo energie bude v takovém případě větší, proto pokud grilujete často a nevyužijete velký gril plnohodnotně, vyplatí se pořídit si i malý gril. 

Kvalita provedení a konstrukce

Konstrukce grilu by měla zajistit, aby byl gril stabilní. Plech grilu by měl být dostatečně tlustý a ideálně z oceli nebo železa. Vnitřek grilu by měl být bez zbytečných záhybů, aby se dobře čistil. Pokud bude tělo grilu dvouplášťové, při dotyku se o něj nepopálíte. 

Příslušenství pro grily

Při nákupu grilu si dejte pozor, zda k němu jsou veškeré potřebné doplňky a příslušenství a ověřte si i, zda je vše z teplovzdorného materiálu. Co se vám ale bude na grilovací sezónu určitě hodit?

Jaké značky grilů na trhu máme?

Značek grilů je opravdu hodně a je z čeho vybírat.

×

Splátková kalkulačka ESSOX